piątek, 12 grudnia 2014

Poznaj Poznań Nocą 2014/2015 - etap 3 - os. Wichrowe Wzgórza (10 XII 2014)


   Trzeci etap cyklu Poznaj Poznań Nocą odbył się na os. Wichrowe Wzgórza i bynajmniej nie był to mój ostatni bieg na orientację w tym roku. Tym razem był to najdłuższy etap, bowiem pokonałem całą trasę w ponad 28 min (4,84 km), co pozwoliło na zajęcie 4 miejsca. Zabrakło przede wszystkim mocy, choć z drugiej strony brak treningów przez 3 tygodnie zrobiło swoje. Dlatego moje średnie tempo biegu było słabsze niż na etapie 2, tj. 5:52 min/km. 
     To tyle o mnie, bowiem etap ten nie odbył się bez kontrowersji. Mam tu na myśli przebieg z punktu nr 34 do 33, gdzie jedynym możliwym wariantem było obiegnięcie z lewej bądź prawej strony ogrodzenia parkingu. Wielu zawodników tego nie zrobiło, bowiem w tymże parkingu była otwarta brama - jest to teren prywatny i koniec (nie wolno przechodzić przez teren prywatny nawet wtedy, gdy nie ma ogrodzenia). Na szczęście Ł. Nowacki podjął słuszną decyzję o dyskwalifikacji niektórych zawodników. Tym bardziej, że w normalnych warunkach przebieg z 34 do 33 zajmuje około 70", zaś niektórzy zdobyli ten punkt nawet po 27''.
Kontrowersja nr 1
     Kolejny kontrowersyjny był punkt 5, który znajdował się w ogrodzeniu nie do przejścia (czarna gruba kreska). Wielu zawodników zdobyło ów punkt od wewnątrz ogrodzenia o wysokości 0,5 m, co groziło dyskwalifikacją. Gdyby tam stał sędzia, to dyskwalifikacji byłoby co nie miara. Nie ukrywam, że wielu zawodników nie miało nawet świadomości popełnienia błędu...
Kontrowersja nr 2
Prawidłowo zdobyty punkt (zawodnik jest na zewnątrz ogrodzenia)
autor zdjęcia: Sylwia Kaczorowska
Nieprawidłowo zdobyty punkt (zawodniczka znajduje się w wewnątrz ogrodzenia)
autor zdjęcia: Sylwia Kaczorowska     Ostatnia kontrowersja dotyczyła przeskakiwania przez płot w dobiegu do 22 punktu. Według relacji P.Dworzyńskiego - wielu zawodników przeskakiwało przez ogrodzenie nie do przejścia idealnie przy punkcie (ok. 1 m), co wydaje się dziwnym rozwiązaniem. Bowiem można było spokojnie przebiec z prawej strony (była tam brama) albo z lewej (bez bramy). Hmm, w końcu wyobraźnia zawodników nie zna granic :)
Kontrowersja nr 3
    Żeby nie wyszło, że jestem mądralą, to napiszę jedynie, że sam w przeszłości popełniłem błąd - przechodząc przez teren nie do przejścia. Było to w MTP , choć nie ja jedyny tak postąpiłem. Jeśli w finale poprzedniej edycji PPN w MTP tego typu błąd popełniła cała czołowa czwórka w średniakach, to co dopiero znacznie mniej wprawieni w boju sprintu na orientację. Z drugiej strony człowiek uczy się przez całe życie i od tamtego momentu nawet nie zwracam uwagi, czy na terenie prywatnym jest furtka czy też nie. 
"Czysta mapa" - os. Wichrowe Wzgórza
Mapa z moim przebiegiem 
Statystyka z mojego biegu

Więcej informacji dot. cyklu: Poznaj Poznań Nocą
Więcej o etapie na os. Wichrowe Wzgórza: Wichrowe zdobyte, ale...

Podsumowując:
3,1 km, 22 punkty kontrolne (średniacy)
Czas: 28:22
Miejsce: 4/51
(rzeczywisty dystans: 4,84 km)

2 komentarze:

  1. ciekawe jak rozwiąże się ten punkt z ogrodzeniem, bo szczerze mówiąc tam dyskwalifikacji ze zdjęć powinno być kilka a zawodnicy są na liście normalnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się, że Łukasz nic z tym nie zrobi, bowiem nie chciałby zniechęcać uczestników do PPN, która nie ma rangi mistrzowskiej. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa, choć zasady fair play też obowiązują. Niemniej jednak czołówka raczej nie robiła takich numerów (przynajmniej nie w średnikach), a to jest najważniejsze. By uniknąc w przyszłości takich sytuacji, to widzę jedną metodę (oprócz informowania zawodników o zakazach przejścia) - w newralgicznych punktach wysłać sędziów, którzy spisaliby numery startowe zawodników, którzy przechodzą przez zakazane tereny. Ale czy o to w tym wszystkim chodzi?

    OdpowiedzUsuń