piątek, 10 lutego 2017

TP50 PMnO 2015 - TOP10

Nikt do tej pory nie skusił się na prezentację dziesięciu najlepszych w rankingu TP50. Ktoś zatem musi być pierwszy :). W kat. TP50 zdecydowanie dominowali trzech zawodnicy, tj. M. Jędroszkowiak, M. Sontowski oraz M. Hippner (kolejność pozostała taka sama jak w 2015 roku). Przy czym wymienieni zawodnicy w 2016 roku zdobyli więcej punktów do rankingu niż w 2015 roku, co świadczyło o progresie.
    By zająć miejsce w pierwszej dziesiątce w 2016 roku należało zdobyć co najmniej 270,8 punktów, a więc o ponad 3 punkty więcej niż w 2015 roku. Poziom uczestników od 2014 roku nieustannie rośnie i coraz trudniej zająć miejsce w Top10 w kat. TP50.
Zestawienie punktów niezbędnych do zajęcia 3 i 10 miejsca w rankingu PMnO w kat. TP50
    Miejsce w pierwszej trójce najłatwiej było zająć w 2013 roku, zaś miejsce w pierwszej dziesiątce - w 2014 roku.

10. Marcin Krasuski - 270,80 punktów
   Potrzebował zaledwie 6 występów do zajęcia 10 miejsca. Większość punktów zdobył w pierwszej części sezonu okraszony dwoma zwycięstwami, tj. w Skorpionie oraz Włóczykiju. Na Mistrzostwach Polski zajął 5 miejsce, zaś najsłabszy występ zaliczył na Śnieżnych Konwaliach - 9 miejsce. Zanotował również występ na Złocie dla Zuchwałych (5 miejsce), Rudawskiej Wyrypie (4 miejsce). Gdyby wziął udział w jeszcze jednych zawodach i utrzymałby poziom z Śnieżnych Konwalii, to zająłby 4 miejsce.

9. Seba Wojc - 279,72 punktów
[za:] RajdKonwalii, rajdkonwalii.pl
    Potrzebował siedmiu występów do zajęcia 9 miejsca. Większość punktów zdobytych na początku i końcu sezonu okraszony dwoma zwycięstwami, tj. Róża Wiatrów oraz Nocna Masakra. Nie wziął udziału w Mistrzostwach Polski (jako jedyny z TOP10). Najsłabszy występ zanotował na Śnieżnych Konwaliach (25 miejsce). Zanotował również występy w: Grassorze (4 miejsce), Trudach (5 miejsce), Nocnym Marku (2 miejsce) czy Kaczawskiej Wyrypie (6 miejsce). Był to zdecydowanie najlepszy występ dla tego zawodnika, który wcześniej tylko w jednych zawodach zajął miejsce w pierwszej dziesiątce. Poprawił aż o 43 pozycje w odniesieniu do 2015 roku.

8. Piotr Kwitowski - 283,21 punktów
[za:] Ełcka Zmarzlina, mosir.elk.pl
 Zaliczył siedem występów, choć nie zanotował ani jednego zwycięstwa. Najsłabszy występ zanotował w Harpaganie (13 miejsce) czy Ełckiej Zmarzlinie (10 miejsce). Najlepszy występ zanotował w Skorpionie, gdzie przegrał jedynie z M. Krasuskim. Na końcowy wynik wpłynął również udział w Śnieżnych Konwalii (5 miejsce), Jurajskiej Jatce (8 miejsce), Abentojri (3 miejsce). Na Mistrzostwach Polski zajął 10 miejsce. Poprawił o 6 pozycji w odniesieniu do 2015 roku.

7. Mariusz Łosiewicz - 293,14 punktów
[za:] Morenka Team, Facebook.pl
  Należący do Morenka Team zaliczył siedem występów w teoretycznie najsilniej obsadzonych zawodach (tj. punktowanych za 50 punktów). Nie odniósł co prawda żadnego zwycięstwa, choć na Rudawskiej Wyrypie przegrał jedynie z M. Jędroszkowiakiem. Na silniej obsadzonych Harpaganach zajął odpowiednio 7 i 4 miejsce. Na końcowy wynik wpłynął również udział w Ełckiej Zmarzlinie (8 miejsce), Skorpionie (8 miejsce), Złocie dla Zuchwałych (6 miejsce). Z kolei na Mistrzostwach Polski zajął 9 miejsce.

6. Jan Parzybut - 295,58 punktów
  Na końcowy wynik wpłynęło siedem najlepszych spośród dwunastu występów. Zajął również 2 miejsce w kategorii Weteranów (przegrał ze S. Kaczmarkiem). Zanotował jedno zwycięstwo - On-Sight. Większość punktów do rankingu zdobył w drugiej części sezonu. Spośród siedmiu branych pod uwagę do rankingu występów - najbardziej wartościowy okazał się występ w Mordowniku (4 miejsce) oraz w Mistrzostwach Polski (zajął 8 miejsce). Na końcowy wynik wpłynęły również występu w Mazurskich Tropach (8 miejsce), Oriento Expresso (4 miejsce), Nocny Marek (3 miejsce) oraz Azymut Orient (2 miejsce). Spośród dwunastu występów najsłabiej mu poszło na Śnieżnych Konwaliach (38 miejsce).

5. Stanisław Kaczmarek - 300,66 punktów
  Na końcowy wynik wpłynął siedem spośród czternastu najlepszych występów (nie został jednak rekordzistą pod tym względem). Nie zdołał odnieść zwycięstwa, zaś najbardziej wartościowe wyniki odniósł w Mazurskich Tropach (3 miejsce) oraz Mistrzostwach Polski (5 miejsce). Zwyciężył Puchar Polski w kat. Weteranów pokonując J. Parzybuta oraz L. Herman-Iżyckiego. Spośród najlepszych siedmiu występach - najmniej wartościowa okazała ósma pozycja w Harpaganie oraz siódma pozycja w Mordowniku. Na okazały wynik wpłynęły również występy w: Oriento Expresso (5 miejsce), Szago (3 miejsce), Kaczawska Wyrypa (3 miejsce). Spośród czternastu występach zdecydowanie najsłabiej mu poszło w Nocnej Masakrze (69 miejsce).

4. Michał Bałchanowski - 303,20 punktów
  Na końcowy wynik wpłynęło siedem spośród 11 występów w zawodach zaliczanych do PMnO. Odniósł jedno zwycięstwo, tj. w Grassorze, choć do wartościowych wyników należy zaliczyć: Nocną Masakrę (3 miejsce), Szago (3 miejsce), Pazur Gryfa (3 miejsce) czy Ełcka Zmarzlina (5 miejsce). Najsłabiej mu poszło na Złocie dla Zuchwałych (13 miejsce). Na Mistrzostwach Polski zajął 13 miejsce.

3. Marcin Hippner - 331,34 punktów
 Miejsce na podium zawdzięcza przede wszystkim pięciu zwycięstwom,  w tym w Mazurskich Tropach oraz Włóczykiju. Odniósł również zwycięstwa na mniej prestiżowych zawodach, tj. Pazur Gryfa, Abentojra czy Trudy. Na Mistrzostwach Polskich zajął pechowe czwarte miejsce ustępując jedynie M. Jędroszkowiakowi, M. Sontowskiemu oraz P. Jankowiakowi. Najsłabszy występ (a jakże inaczej) zaliczył na Śnieżnych Konwaliach - zajął 7 miejsce. Pięć razy rywalizował ze zwyciężcą PMnO i niestety ani razu nie zdołał z nim wygrać.

2. Marcin Sontowski - 342,31 punktów
  Na końcowy wynik wpłynęły cztery zwycięstwa, w tym Włóczykij, Mordownik oraz Mazurskie Tropy. Odniósł również zwycięstwo w Grassorze (mniej prestiżowym pod względem punktów do rankingu). Na Mistrzostwach Polski zajął 2 miejsce ustępując jedynie M. Jędroszkowiakowi. Na pięć starć z M. Jędroszkowiakiem nie zdołał wygrać ani razu. Najbliżej było na Oriento Expresso - przegrał jednak z nim o zaledwie minutę. Najsłabszy wynik zanotował w Ełckiej Zmarzlinie (7 miejsce), zaś najmniej wartościowy wynik na Pazurze Gryfa (4 miejsce).

1. Michał Jędroszkowiak - 350,76 punktów
  Bez wątpienia zdecydowany mocarz w TP50, który zaliczył siedem występów okraszony pięcioma zwycięstwami. Początek sezonu był nieco słabszy w jego wykonaniu, choć przegrał Ełcką Zmarzlinę czy Śnieżne Konwalie odpowiednio z K. Lisakiem oraz M. Plesińskim. Niemniej jednak dalsza część sezonu pokazała, że nie ma lepszych zawodników od niego. Wygrał Złoto dla Zuchwałych (pokonując zawodników 2-5 rankingu PMnO), Rudawską Wyrypę, Oriento Expresso czy Harpagan. Został również Mistrzem Polski w TP50 pokonując M. Sontowskiego oraz P. Jankowiaka.